Mała lodówka

Zaaranżowanie i urządzenie niewielkiej kuchni to spore wyzwanie. W ofercie znajdziemy jednak coraz większy wybór sprzętów w wersji mini, dzięki czemu nie musimy rezygnować z niezbędnego wyposażenia. Tym razem podpowiadamy, jak wybrać małą lodówkę.

Każde domowe urządzenie warto, przede wszystkim, dostosować do własnych potrzeb. W przypadku kilkuosobowej rodziny takie sprzęty jak lodówka, zmywarka czy pralka powinny mieć sporą pojemność. Dla singla czy pary wystarczające mogą okazać się niewielkie urządzenia. Bywa jednak, że w dużej mierze ogranicza nas przestrzeń albo po prostu szukamy niewielkiego urządzenia do biura czy akademika. Producenci oferują coraz ciekawsze rozwiązania. Na rynku znajdziemy obecnie spory wybór sprzętów o niewielkich gabarytach. Dowiedzmy się zatem, czym się kierować kupując małą lodówkę.

Rodzaje małych lodówek

W ofercie znajdziemy trzy rodzaje lodówek o niewielkich gabarytach. Możemy wyróżnić:

  • Mała lodówka wolnostojąca – oprócz rozmiarów niczym nie różni się od tradycyjnej, dużej lodówki. Można ją ustawić w dowolnym miejscu. Jeśli interesuje nas mała lodówka do biura czy mała lodówka do pokoju, to będzie idealne rozwiązanie. Mała lodówka wolnostojąca jest bardzo popularnym urządzeniem.
  • Mała lodówka do zabudowy – takie urządzenie można idealnie wkomponować w styl kuchni. Mała lodówka do zabudowy nie ma swojego blatu ani frontu. To doskonałe rozwiązanie w przypadku niewielkiego pomieszczenia. Dużą zaletą małej lodówki do zabudowy jest to, że można ją umieścić nieco wyżej (tak jak na przykład piekarnik w zabudowie). Dzięki temu dostęp do niej jest dużo wygodniejszy.
  • Mała lodówka wolnostojąca pod blat – tego typu urządzenie nie posiada tylko górnej części obudowy. Możemy je zatem ustawić w szeregu z dolnymi szafkami.

Warto dodać, że w ofercie dostępna jest również mała lodówka na napoje. To przydatne urządzenie, zwłaszcza, gdy lubimy pić schłodzoną wodę czy inne napoje. Tego typu sprzęt najczęściej wykorzystywany jest w barach czy sklepach. Jeśli jednak dysponujemy sporą powierzchnią, taki gadżet może okazać się przydatny. Nie zastąpi on jednak tradycyjnej lodówki.

Jak wybrać najlepszą małą lodówkę?

Na rynku znajdziemy całkiem spory wybór małych lodówek. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując tego typu sprzęt?

  • Rozmiar – jeśli zależy nam na niewielkim sprzęcie, ten parametr będzie, oczywiście, kluczowy. W pierwszej kolejności należy dokładnie ocenić, jaką przestrzeń możemy przeznaczyć na tego rodzaju urządzenie, bez względu na to, czy decydujemy się na małą lodówkę wolnostojącą czy do zabudowy. Wnękę na lodówkę trzeba starannie zmierzyć, a następnie wybrać sprzęt o odpowiedniej głębokości, szerokości oraz wysokości. Ten ostatni parametr ma bardzo duże znaczenie szczególnie w przypadku małych lodówek umieszczanych pod blatem. Co ciekawe, w ofercie spotkamy nawet lodówki o wysokości 30 cm. Warto jeszcze przed przygotowaniem ostatecznego projektu niewielkiej kuchni rozejrzeć się za małymi sprzętami. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego się spodziewać.
  • Pojemność – podczas zakupu małej lodówki dokładnie sprawdźmy pojemność chłodziarki. W ofercie znajdziemy sporo urządzeń, w których wnętrze zostało wykorzystane maksymalnie. Nie jest to jednak regułą, dlatego warto dobrze obejrzeć wybrany model. Na rynku dostępne są małe lodówki o pojemności od 40 litrów do nawet 100 litrów.
  • Klasa energetyczna – to bardzo ważny czynnik, zwłaszcza jeśli zależy nam, by mała lodówka nie pobierała zbyt dużo prądu. Im wyższą klasę energetyczną będzie miało wybrane urządzenie, tym mniej energii pobierze. To, oczywiście, bezpośrednio przełoży się na wysokość rachunków. Warto wziąć pod uwagę, że lodówka to sprzęt, który działa nieustannie, więc ten parametr naprawdę ma znaczenie. Większość dostępnych w ofercie małych lodówek posiada klasę energetyczną A+, czyli całkiem przyzwoitą. Skala obejmuje 7 stopni – od G (najniższa efektywność, najwyższe zużycie prądu) do A+++ (najwyższa efektywność, najniższe zużycie prądu).
  • Mała lodówka z zamrażalnikiem – na rynku dostępne są małe lodówki, które umożliwiają również zamrażanie produktów. W tym wypadku zamrażalnik jest najczęściej umieszczony na górze urządzenia. Przed wyborem odpowiedniego sprzętu warto zastanowić się, czy funkcja mrożenia będzie nam potrzebna. Trzeba wziąć pod uwagę, że zamrażalnik zabierze dodatkowe miejsce w małej lodówce.

Mała lodówka – wyposażenie i funkcje dodatkowe

Ze względu na mocno ograniczoną przestrzeń wewnątrz, małe lodówki nie posiadają dodatkowych funkcji w postaci na przykład kostkarki do lodu czy pojemnego zamrażalnika. Najważniejszy w ich wypadku jest rozmiar, dlatego producenci skupiają się na tym, co niezbędne. Mała lodówka spełnia po prostu swoje podstawowe zadanie – skutecznie chłodzi produkty. W sprzedaży dostępne są małe lodówki jednodrzwiowe. Niektóre posiadają zamrażalnik, inne nie.

Co istotne, małe lodówki nie posiadają również takich funkcji dodatkowych jak na przykład no frost. Jest to już niemal standard w tradycyjnych, dużych urządzeniach, jednak sprzęt o małych gabarytach nam tego nie zaoferuje.

W przypadku małych lodówek możemy jednak liczyć na dodatkowe wyposażenie. Najczęściej urządzenia tego rodzaju posiadają dwie szklane półki na produkty, specjalną komorę na owoce i warzywa, pojemnik na jajka czy półki na drzwiach, umożliwiające wygodne przechowywanie napojów oraz mleka.

Mała lodówka – Ranking

Poniższe zestawienie najlepszych małych lodówek powinno pomóc w wyborze odpowiedniego modelu. Przedstawione produkty aktualizowane są na bieżąco.

Mała lodówka - Opinie i komentarze

  1. Mała lodówka jak najbardziej do małego mieszkania albo dla osób starszych. My kupiliśmy na początku roku babci taką lodóweczkę i dla mnie to super opcja. Ja w swoim mieszkaniu nie wyobrażam sobie takiej mieć, ale to przecież indywidualna sprawa. Kupiliśmy jeden z modeli Amica i jest całkiem OK. W środku przestronna, półki wyciągane, mały ale pojemny zamrażalnik.

  2. W poprzednim mieszkaniu, które wynajmowałam miałam taką małą lodóweczkę i niestety nie kupiłabym jej do swojego mieszkania. Dla mnie lodówka nie musi być największych wymiarów, ale jednak musi mieć zamrażalnik duży i mieć kilka półek dość wysokich. W takiej małej lodówce niewiele się mieści. Jeżeli ktoś kupuje na cały tydzień i gotuje codziennie, to jednak mała powierzchnia przechowywania. Ale dla osób starszych jak najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *