Chłodziarka na wino

Wino jest delikatnym, naturalnym i subtelnym trunkiem. Podobnie jak owoce, z których jest zrobione, wino może się zepsuć, jeśli nie będzie właściwie przechowywane. Kiedy wino się psuje, związki, które składają się na jego złożone smaki i aromaty, rozpadają się, pozostawiając coś, co ostatecznie nie smakuje dobrze. Aby zapobiec psuciu się i wietrzeniu wina, trunek musi być chroniony przed trzema największymi wrogami: wysoką temperaturą otoczenia, nadmierną ekspozycją na światło i niepotrzebnymi wstrząsami. Jak się okazuje – nie trzeba mieć własnej piwniczki, aby wino zachowało doskonały smak, kolor i zapach. Dobra chłodziarka do wina zadba o właściwe warunki, które są niezbędne do jego przechowywania i dodatkowo pozwala na serwowanie ulubionych win w odpowiedniej temperaturze (a jest to wyjątkowo istotne!). Jaka chłodziarka do wina będzie najlepsza?

Chłodziarka do przechowywania wina – co oferuje poza chłodzeniem?

Wino jest bardzo delikatne i potrzebuje odpowiedniego traktowania. Dzięki zapewnieniu mu właściwych warunków do przechowywania będzie nie tylko doskonale się starzeć (większość win jest im starsza, tym lepsza), ale osiągnie idealną temperaturę podania – to, co poza smakiem i gatunkiem wina ceni każdy sommelier. Oto kilka ważnych kwestii, na które należy zwracać uwagę przy przechowywaniu wina. Lodówka na wino jest w stanie zapewnić większość z nich.

Światło

Promienie UV mogą uszkodzić wino w taki sam sposób, w jaki uszkadzają skórę. Zbyt duże nasłonecznienie spowoduje rozpad delikatnych związków w winie, pozostawiając wino, które nie smakuje tak, jak powinno. Można opisać jego smak, jako „octowy”. Po nalaniu może się pienić. To jednoznaczny sygnał świadczący o tym, że jest sfermentowane. Kluczem jest przechowywanie wina w dobrym miejscu, które minimalizuje ekspozycję na światło słoneczne i sztuczne światło. Lodówka na wino może zapewnić mu właściwe warunki przez długi czas – aż do jego zaserwowania.

Temperatura

Ogólnie najlepsza temperatura przechowywania wina wynosi 10 – 14 stopni, czyli mniej więcej tyle samo, co warunki panujące w specjalnych piwnicach. Gdy wino jest utrzymywane w temperaturze 10 – 14 stopni, znacznie spowalnia proces swojego starzenia, więc nie trzeba się martwić o utratę jego koloru, smaku lub aromatu. W praktyce – mało kto może sobie pozwolić na specjalne pomieszczenia na wina. Butelki najczęściej kupowane są w sklepach i przetrzymywane w domach przez krótki czas – aż do wypicia. Wiele win wymaga właściwej i często znacznie niższej temperatury serwowania (szczególnie wina musujące). Warto pamiętać, że ta, która jest idealna do przechowywania, nie jest właściwą temperaturą wina do spożycia. Przed podaniem, większość gatunków win powinna być schłodzona. Tak naprawdę tylko profesjonalna chłodziarka do przechowywania wina może sprostać temu niełatwemu zadaniu. Podczas przechowywania wina niezwykle ważne jest również utrzymanie jego stałej temperatury. Gdy wino jest narażone na niekontrolowane spadki i skoki temperatury, przyspiesza swój proces fermentacji. Prowadzi to również do wahań wilgotności, co może uszkodzić korek i rozszczelnić butelkę – od tego momentu już tylko kilka dni dzieli wino do zepsucia lub tzw. zwietrzenia.

Wibracje i wstrząsy

Wina mają niewielką ilość naturalnego osadu w każdej butelce. Jeśli wino jest przenoszone zbyt często, osad ten może się poruszać i rozprzestrzeniać, co powoduje reakcje chemiczne, które zmieniają smak wina. Jeśli osad jest obecny podczas nalewania, to również niszczy odczucia smakowe, co ma negatywny wpływ na docelowy smak trunku. Wino powinno być przechowywane w jednej pozycji i chronione przed wstrząsami. Idealnym miejscem, w którym powinno przebywać przed podaniem, jest dobra chłodziarka na wino ze specjalnie wyprofilowanymi półkami.

Czy warto kupić lodówkę na wino?

Specjalna witryna na wina została zaprojektowana specjalnie, aby gwarantować optymalne warunki do przechowywania i elegancko eksponować trunki. Dobra chłodziarka do wina zapewnia stałą temperaturę przez cały rok, jednocześnie blokując nadmiar światła słonecznego i ograniczając do minimum sztuczne światło. Wiele lodówek do wina ma regulowane półki i specjalistyczne systemy chłodzenia, które podczas pracy nie wytwarzają wibracji. Kolejnym i poniekąd głównym powodem, dla którego warto rozważyć zakup chłodziarki do wina, jest łatwe uzyskanie najlepszej temperatury do jego serwowania. Wina można podzielić na trzy podstawowe kategorie, jeśli chodzi o temperaturę serwowania:

  • Wina czerwone — tradycyjnie wina czerwone podawane są w temperaturze pokojowej.
  • Wina białe — białe wina zwykle smakują lepiej schłodzone, ale nie tak zimne, że nie można odróżnić delikatnych smaków.
  • Wina musujące – wina musujące są najlepsze, gdy są podawane tak zimne, jak to możliwe.

Typowa kuchenna lodówka z pewnością nie jest w stanie we właściwy sposób schłodzić wina – panujące w niej temperatury są z reguły za niskie. Dlatego też, smakosze tego trunku zazwyczaj są wyposażeni w najlepszą chłodziarkę na wino, która nierzadko jest podzielona na dwie strefy chłodzenia. Dobra chłodziarka na wino nie jest jednak przeznaczona wyłącznie dla profesjonalnych sommelierów. Dzięki wysokiej dostępności zwykli miłośnicy wina mogą znaleźć wiele zalet wynikających z jej posiadania. Najbardziej oczywistą zaletą lodówki do wina jest to, że utrzymuje ona wino w chłodzie, dzięki czemu butelki mają zawsze idealną temperaturę do degustacji lub podania. To jednak nie wszystko. Dobra lodówka na wino ma wiele innych, niezwykle praktycznych zastosowań, co czyni z niej nieco bardziej uniwersalne urządzenie. Po pierwsze – chłodziarka na wino może spełniać funkcję dodatkowego miejsca do przechowywania innych napojów – soków, napojów gazowanych, wody itp. Dzięki lodówce na wino – wszystkie butelki i puszki mogą być uporządkowane w dedykowanym dla nich miejscu i nie ograniczać miejsca w zwykłej lodówce. Poza tym, w większości miast funkcjonują dobre sklepy z winem, które oferują specjalne rabaty na zakup win w większych ilościach. Dla tych, którzy lubią wino na tyle, by mieć ochotę na niejedną butelkę, zakup kilkunastu win może oznaczać duże oszczędności w perspektywie długoterminowej. Witryna na wina pomieści je wszystkie! Zakup lodówki do wina jest również jednym z pierwszych kroków do zostania kolekcjonerem dobrych win i pozwala na długotrwałe przechowywanie najlepszych gatunków w idealnych dla nich warunkach. Nawet jeśli mieszka się w domu, w którym utrzymana jest stała i nie za ciepła temperatura, chłodziarka do wina utrzyma wino świeże przez długi czas.

Chłodziarka na wino – najpopularniejsze rodzaje

Na rynku dostępne są trzy różne kategorie chłodziarek do wina. Osoby zainteresowane zakupem tego urządzenia mają naprawdę wiele rodzajów do wyboru. Od bardzo prostych, standardowych modeli po najnowocześniejsze chłodziarki dwustrefowe. Szeroki wybór jest świetny, ale może być również nieco przytłaczający – w szczególności, kiedy do końca nie wiadomo czego, tak naprawdę się szuka.

Dwustrefowa, czy jednostrefowa?

Większość osób preferuje wina białe odpowiednio schłodzone, a czerwone zbliżone do temperatury pokojowej. Idealna temperatura do spożywania każdego rodzaju wina jest inna, co może komplikować ustalenie, w jakiej temperaturze powinno się przechowywać butelki w chłodziarce. Miłośnicy wina, którzy głównie trzymają się win czerwonych lub białych, nie powinni mieć problemu z lodówką do wina z jedną strefą. Dobra chłodziarka do wina z dwiema strefami umożliwia utrzymanie obu rodzajów trunków w idealnej temperaturze – to idealne rozwiązanie dla osób, które nie są zwolennikami żadnego z rodzajów win. Jak można się spodziewać, dwustrefowe lodówki do wina zazwyczaj kosztują nieco więcej niż lodówki jednostrefowe. Jeśli uzna się, że koszt modelu dwustrefowego jest zbyt wygórowany, można przechowywać oba typy w jednej chłodziarce do wina. Eksperci faktycznie zalecają przechowywanie zarówno czerwonego, jak i białego w tym samym zakresie temperatur (około 10-14 stopni), nawet jeśli pijący wolą, aby podawano je w różnych temperaturach. Dlatego z punktu widzenia przechowywania, lodówki na wino jednostrefowe mają największy sens. Modele dwustrefowe przydają się głównie do utrzymywania wina w stanie gotowym do podania i degustacji.

Tradycyjny kompresor, czy chłodziarka termoelektryczna?

Dużą zaletą termoelektrycznych chłodziarek do wina jest to, że są ciche. Pozostałe modele wykorzystują tę samą technologię, co tradycyjne lodówki, więc trzeba się liczyć z podobnym szumem podczas ich pracy. Termoelektryczne chodziarki na wino wykorzystują inną technologię, która eliminuje hałasy, zużywa mniej prądu niż lodówki kompresorowe i powoduje przy tym mniej wibracji. Jednak coś kosztem czegoś — termoelektryczne lodówki do wina nie mają takiej mocy chłodzenia jak pozostałe modele – mogą więc w 100% nie spełniać potrzeb. Termoelektryczna lodówka do wina ma sens, jeśli oszczędność energii jest bardzo istotna i w zasadzie potrzebuje się wyłącznie niewielkiej chłodziarki, która nie pomieści wielu butelek, a ma przygotować wino jedynie do serwowania.

Chłodziarka do przechowywania wina do zabudowy, czy lodówka na wino wolnostojąca?

Jeśli nie planuje się na nowo urządzania kuchni, dobra wolnostojąca chłodziarka do wina będzie dla prawdopodobnie najodpowiedniejsza. Można umieścić ją w dowolnym miejscu, nie martwiąc się o skomplikowaną instalację i obudowanie urządzenia meblami kuchennymi. Najlepsza chłodziarka do przechowywania wina do zabudowy płynnie wtapia się w przestrzeń.

Jakie funkcje powinna mieć lodówka na wino?

Oto niektóre z najważniejszych czynników, o których należy pamiętać, oraz funkcje, których należy szukać podczas wyszukiwania najlepszej chłodziarki na wino.

  • Koszt — Jak można się spodziewać, większe chłodziarki do wina, które pomieszczą więcej butelek, będą kosztować więcej niż mniejsze urządzenia. Zakup modelu z bardziej zaawansowaną technologią, na przykład dwustrefowej chłodziarki do wina, również zwiększy koszty (ale także funkcjonalność, która może być godna kompromisu dla potrzeb). Należy pamiętać o kosztach związanych z zużyciem energii. Najlepszym wyborem dla długoterminowych oszczędności energii jest model termoelektryczny, ale jeśli mieszka się w domu bez klimatyzacji lub centralnego ogrzewania, nie będą one działać wystarczająco skutecznie.
  • Hałas — Większość lodówek do wina będzie wytwarzać hałas podobny do tego, jaki wytwarza lodówka kuchenna — w końcu zazwyczaj używają tej samej technologii. Jeśli delikatnie buczenie lodówki jest uciążliwe – lepiej od razu wybrać model termoelektryczny, który nie generuje żadnych dźwięków podczas pracy.
  • Temperatura — Większość chłodziarek do wina ma całkiem szeroki zakres temperatur, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych preferencji. Osoby, które lubią oba gatunki wina – białe i czerwone – powinny rozważyć zakup chłodziarki z dwiema strefami chłodzenia.
  • Kontrola wilgotności — jest ważną funkcją, jeśli zamierza się korzystać z lodówki do długotrwałego przechowywania win.
  • Ochrona przed promieniowaniem UV — Światło UV może z czasem zaszkodzić winom, dlatego wiele chłodziarek jest przyciemnionych i używa tylko lamp, które nie emitują światła UV. Przyciemniane drzwi, są dobrym wyborem i jednym z aspektów, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze lodówki na wino.
  • Termostat cyfrowy — Cyfrowy termostat ułatwia sprawdzenie, czy temperatura wewnątrz chłodziarki na wino jest odpowiednia. Poza kontrolą znacznie ułatwia swobodną możliwość jej regulacji.

Jeśli kocha się wino, najlepsza chłodziarka do wina może być trafną inwestycją — nawet jeśli nie ma się w planach kolekcjonowania rzadkich, wysmakowanych gatunków znamienitych win. Niezależnie od tego, czy celem jest przechowywanie butelek w celu zapewnienia maksymalnej świeżości, czy jedynie zapewnienie im idealnej do serwowania temperatury – dobra chłodziarka do wina jest słusznym zakupem.

Chłodziarka do wina - Ranking 2019

Polecamy sprawdzić najlepsze produkty w kategorii Chłodziarka do wina. Ranking ten aktualizowany jest każdego dnia na podstawie popularności i opinii o produktach. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingChłodziarka do winaProducentCena
1Camry CR8068CamryAktualna Cena
2Hyundai HY-VIN18DZHyundaiAktualna Cena
3Candy CCVB 15CandyAktualna Cena
4PROFI COOK PC-WC 1046PROFI COOKAktualna Cena
5Haier WS59GAEHaierAktualna Cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *