Lodówka do zabudowy

Jedną z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć kupując lodówkę, to wybór między lodówką wolnostojącą a lodówką do zabudowy. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli chcemy, aby lodówka idealnie współgrała z wnętrzem, postawmy na drugą opcję. Wybierzmy zatem najlepszą lodówkę do zabudowy.

Bez względu na to, jakiego rodzaju urządzenie kupujemy, musimy dokładnie przeanalizować jego parametry. Lodówka to sprzęt, który działa nieustannie i pełni ważną funkcję. Nie warto zatem na niej oszczędzać, ale nie ma też co przepłacać. Wystarczy dobrze przejrzeć ofertę i wybrać model dostosowany do własnych potrzeb. Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu, czyli jak kupić dobrą lodówkę do zabudowy?

Wybierając lodówkę do zabudowy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów, o czym poniżej.

Wymiary lodówki do zabudowy

To bardzo ważne, by wybrać odpowiedni rozmiar lodówki do zabudowy. W przypadku urządzeń do zabudowy to właściwie podstawa. Standardowa lodówka do zabudowy z zamrażarką ma następujące wymiary: około 177 cm wysokości, około 55 cm szerokości i około 54 cm głębokości. Poszczególne modele mogą się nieznacznie od siebie różnić, ale na pewno będą pasować do standardowej konstrukcji mebli do zabudowy. To w przypadku, gdy decydujemy się na urządzenie o standardowych wymiarach. W ofercie znajdziemy również bardziej kompaktowe modele. Mała lodówka do zabudowy może mieć od około 80 cm do 120 cm wysokości (pozostałe parametry najczęściej pozostają bez zmian). Wszystko zależy od tego, jak wysoka lodówka do zabudowy nas interesuje. Inaczej sprawa wygląda także w przypadku sprzętów o większych gabarytach. Duża lodówka do zabudowy (na przykład lodówka side by side do zabudowy) może mieć ponad 200 cm wysokości, około 90 cm szerokości i około 60 cm głębokości – w zależności od wybranego modelu. Producenci lodówek oprócz dokładnych (co do milimetra) rozmiarów urządzeń podają również wymagane wymiary szafki do zabudowy, co z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego sprzętu.

Polecamy:  Lodówka samochodowa

Parametry energetyczne, poziom hałasu, wydajność

Klasa energetyczna – wymiary lodówki do zabudowy to najważniejsza kwestia do rozważenia. Pozostałe parametry są istotne w przypadku każdego modelu lodówki. Jeśli wybierzemy sprzęt o wysokiej klasie energetycznej, zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. Warto pamiętać, że lodówka działa cały czas. W ofercie znajdziemy urządzenia o klasie energetycznej od G (najniższa, co oznacza najwyższe zużycie prądu) do A+++ (najwyższa – najniższe zużycie prądu). Warto nieco dołożyć do sprzętu o wyższej klasie energetycznej, bo taka inwestycja szybko nam się zwróci.

Klasa klimatyczna – aby sprzęt pracował efektywnie, należy wybrać odpowiednią klasę klimatyczną. W ofercie spotkamy urządzenia o klasach klimatycznych: T (klimat tropikalny), ST (subtropikalny), N (normalny), SN (subnormalny). W naszej strefie klimatycznej powinniśmy wybrać model o klasie SN lub N.

Poziom hałasu – w związku z tym, że urządzenie to pracuje nieprzerwanie, cicha lodówka do zabudowy powinna nas szczególnie zainteresować. W ofercie znajdziemy modele generujące hałas na poziomie od 25 dB do około 70 dB. Optymalnym rozwiązaniem będzie lodówka, której poziom głośności wynosi ok. 40 dB.

Zdolność utrzymywania temperatury – na rynku spotkamy modele, które utrzymują niską temperaturę (w razie awarii) od 10 do 33 godzin. Ten parametr należy dostosować do własnych potrzeb.

Zdolność zamrażania – to szczególnie ważny czynnik w przypadku, gdy mrozimy duże ilości jedzenia. Modele dostępne na rynku oferują zdolność zamrażania od 2 do 25 kg żywności w ciągu doby. Do codziennego użytku wystarczająca będzie zdolność na poziomie 4-5 kg.

Czynnik chłodzący, regulacja temperatury

Kupując lodówkę do zabudowy warto również sprawdzić, w jaki czynnik chłodzący została wyposażona. Najlepiej jeśli będzie to R600a (czynniki R12 oraz R 134a są mniej przyjazne środowisku). Do wyboru mamy lodówki do zabudowy z jednym agregatem i termostatem (chłodziarka i zamrażarka pracują jednocześnie, a temperaturę w całym urządzeniu reguluje jeden termostat), modele z dwoma agregatami i dwoma termostatami (chłodziarka i zamrażarka działają niezależnie od siebie) oraz urządzenia z jednym agregatem i dwoma termostatami (możemy regulować temperaturę oddzielnie w chłodziarce i oddzielnie w zamrażarce).

Polecamy:  Jaka powinna być prawidłowa temperatura w lodówce?

Rodzaje lodówek do zabudowy

Decydując się na zakup lodówki do zabudowy mamy do wyboru wiele rodzajów urządzeń. Możemy wybrać standardową chłodziarko-zamrażarkę lub postawić na mniej typowy model. W przypadku dużej rodziny ciekawą opcją jest lodówka side by side do zabudowy. To urządzenie dwudrzwiowe, które oferuje zazwyczaj znacznie większą pojemność. Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy wybrać lodówkę french door do zabudowy. Jeżeli poszukujemy mniejszego sprzętu, naszą uwagę powinna zwrócić lodówka podblatowa do zabudowy. Taki model zajmie znacznie mniej miejsca. Będzie również tańszy. Dobra lodówka do zabudowy to koszt rzędu od 1000 zł do nawet kilku tysięcy złotych.

Wyposażenie i funkcje dodatkowe

Obok podstawowych parametrów ważną kwestią są również dodatkowe funkcje w lodówce oraz jej wyposażenie. Warto zwrócić uwagę na rodzaj półek w wybranym modelu. Dobrze, jeśli można regulować ich wysokość. Przydadzą się dodatkowe pojemniki na jajka, półka na butelki oraz specjalne komory z niższą temperaturą i stałą wilgotnością, które pozwalają na dłuższe przechowywanie żywności. Niektóre lodówki mają wnętrze pokryte specjalną powłoką antybakteryjną. Wygodnym rozwiązaniem jest elektroniczny panel do sterowania temperaturą, który umożliwia precyzyjne ustawienie temperatury wewnątrz urządzenia. Jeśli często przygotowujemy drinki czy koktajle, naszą uwagę powinna zwrócić lodówka do zabudowy z kostkarką. W tym przypadku kostkarka lodu będzie znajdować się wewnątrz urządzenia (w ofercie znajdziemy także lodówki wolnostojące z zewnętrzną kostkarką). Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy ten dodatkowy gadżet nie zabierze zbyt dużo miejsca wewnątrz.

Wśród dodatkowych funkcji najbardziej przydatne są: system no frost, który kontroluje poziom wilgotności w urządzeniu. Lodówka do zabudowy no frost umożliwi dłuższe przechowywanie żywności. Tego rodzaju urządzenia nie trzeba również rozmrażać. Z ciekawszych opcji warto wymienić jeszcze system Multi Airflow (wyrównuje temperaturę w urządzeniu), szybkie zamrażanie, samorozmrażanie czy funkcję wakacyjną, dzięki której można zmniejszyć zużycie prądu podczas dłuższej nieobecności.

Lodówka do zabudowy niczym nie odstaje od modeli wolnostojących. Bez trudu znajdziemy sprzęt idealnie dostosowany do własnych potrzeb. Wybór tego rodzaju urządzeń jest bowiem bardzo bogaty.

Ranking lodówek do zabudowy

Poniższe zestawienie najpopularniejszych lodówek do zabudowy powinno pomóc w wyborze odpowiedniego modelu. Przedstawione produkty aktualizowane są na bieżąco.

6 komentarzy do “Lodówka do zabudowy”

  1. Najlepsza lodówka do zabudowy to dla mnie Samsung. Świetnie chodzi, jest bardzo cichutka. W ogóle lubię ten sprzęt do kuchni i nie tylko, bo jest bardzo trwały, rzadko kiedy się psuje. Mamy w domu większość sprzętów tej marki i sobie je bardzo chwalimy. Od tych najmniejszych, po największe jakie mogą być.

    Odpowiedz
  2. My w domu mamy coś takiego jak lodówka do zabudowy. Kiedy robiliśmy kuchnię kilka lat temu, wybraliśmy Amicę. Nie jestem z niej zadowolona. Lodówka jest problematyczna i często się coś psuje. Teraz wymieniamy na Electrolux i mam nadzieję, że to będzie o wiele lepszy wybór.

    Odpowiedz
    • Muszę powiedzieć, że często słyszę to o tej firmie. My na mieszkaniu wynajmowanym mamy Amicę i jednak się sprawdza, więc pewnie zależy od modelu. Myślę nad tym jaka lodówka do zabudowy byłaby dla mnie najlepsza, bo niedługo kupujemy mieszkanie i to będzie ważna decyzja.. Jeszcze się zastanawiam, ale chyba wybiorę Beko.

      Odpowiedz
  3. Lodówka do zabudowy to dobry wybór. My zdecydowaliśmy się na lodówkę Boscha, która fajnie wpasowała się jeżeli chodzi o wyposażenie środka do naszej kuchni. Ale trzeba zauważyć, że warto ją tak zabudować, żeby pozostało miejsce wolne obok lodówki, a piekarnika. Tak jak na zdjęciu głównym. Bo inaczej lodówka może szybko szwankować.

    Odpowiedz
    • Masz rację! Lodówka w zabudowie jest fajnie i naprawdę może ładnie wyglądać ale na pewno nie powinna być zabudowana blisko piekarnika i zmywarki! Lepiej pozostawić przestrzeń albo nawet cienką szafkę pomiędzy. Wtedy nie będzie problemu z działaniem lodówki. Sami mamy Bosha i super działa, ale właśnie mamy taką małą wnękę pomiędzy lodówką a piekarnikiem.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz