Lodówka side by side

Są takie urządzenia w domu, bez których trudno się obyć. Do nich, bez wątpienia, zaliczymy lodówkę. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się zwłaszcza lodówki typu side by side. Wzięliśmy pod lupę tego typu produkty i podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę podczas zakupów.

Jaka powinna być najlepsza lodówka side by side? Na to pytanie każdy musi samodzielnie znaleźć odpowiedź i dostosować model urządzenia do indywidualnych potrzeb. Jest jednak kilka istotnych parametrów, które mają niebagatelny wpływ na jakość produktu. Podpowiadamy zatem, jak wybrać dobrą lodówkę side by side.

Lodówka side by side – zalety i wady

Lodówka side by side to urządzenie dwudrzwiowe, chociaż na rynku spotkamy również modele z większą liczbą drzwi (nawet 4-5). Obok siebie znajdują się część chłodząca oraz mrożąca, podczas gdy w klasycznych chłodziarko-zamrażarkach zamrażalnik umieszczony jest na dole lub na górze. Tym, co szczególnie wyróżnia lodówki side by side jest duża pojemność – największa spośród wszystkich tego typu produktów dostępnych na rynku. Ich zaletą jest także znacznie większa ilość funkcji (kostkarka do lodu, dystrybutor wody), w porównaniu do tradycyjnych modeli. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które docenią zwłaszcza osoby poszukujące przestronnej lodówki. Mimo iż tego rodzaju modele są większe od tradycyjnych, to zapewniają łatwość obsługi – krótsze drzwi pozwalają na swobodniejsze otwieranie i lepszy dostęp do produktów. Dużym plusem lodówki side by side jest również spora ilość miejsca w drzwiach, na przykład na postawienie mleka czy soków. Urządzenia tego typu cechują się przyjemnym dla oka, nowoczesnym wyglądem.

Lodówki side by side nie są jednak bez wad. Po pierwsze, są zdecydowanie droższe od klasycznych lodówek jednodrzwiowych – mniej więcej o 1000-2000 złotych i kosztowniejsze w utrzymaniu – zużywają więcej energii (nawet połowę więcej niż tradycyjne modele). Trzeba również zaznaczyć, że ze względu na większą pojemność, lodówka side by side ma często znacznie większe, niestandardowe gabaryty. Zazwyczaj jest średnio o 20 centymetrów głębsza od normalnej lodówki i o 30 centymetrów szersza. Ze względu na podział na dwie strony, półki w takiej lodówce są nieco węższe, chociaż nie jest to regułą. Lodówka to sprzęt, który zwykle kupujemy na długie lata, więc warto ten wybór dokładnie przemyśleć.

Ranking lodówek side by side

RankingLodówka side by sideProducentCena
1Samsung RS50N3913BCSamsungAktualna Cena
2Samsung RFG23UEBPSamsungAktualna Cena
3Samsung RS66N8100S9 Prestige CollectionSamsungAktualna Cena
4Hotpoint-Ariston E4DAABC SbSHotpoint-AristonAktualna Cena
5LG GSI960PZAZLGAktualna Cena

Lodówka side by side – najważniejsze parametry

Przed wyborem najlepszej lodówki side by side warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników i dostosować je do własnych potrzeb:

 • Lodówka side by side – pojemność – na polskim rynku znajdziemy lodówki side by side o pojemności 500-600 litrów. Bez problemu sprawdzą się one w przypadku kilkuosobowej rodziny. Sprzęt tego rodzaju ma zazwyczaj większą chłodziarkę (do 300 litrów, chociaż na rynku pojawiają się już większe modele) i nieco mniejszą zamrażarkę (pojemność do 200 litrów). Część urządzeń ma każdą stronę w tym samym rozmiarze. Dodajmy, że chłodziarka znajduje się zawsze po prawej, a zamrażarka po lewej stronie. Pojemność chłodziarki i zamrażarki należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę, że im większy model, tym większy pobór prądu.
 • Lodówka side by side – wymiary – w ofercie znajdują się lodówki side by side o maksymalnej wysokości do 200 centymetrów, głębokości od 60 do 90 centymetrów oraz szerokości od 90 do 120 centymetrów.
 • Lodówka side by side – klasa energetyczna – to niezwykle istotna kwestia. Lodówka nieprzerwanie pobiera prąd, dlatego warto zainwestować w sprzęt o dobrej klasie energetycznej, by zaoszczędzić na rachunkach. Klasyfikacja obejmuje 7 stopni – od D (najwyższe zużycie prądu) do A+++ (najniższe). Oznaczenie klasy energetycznej znajdziemy na etykiecie produktu.
 • Lodówka side by side – temperatura – dobra lodówka side by side powinna oferować kilka stref o różnej temperaturze pracy, na przykład przegrodę do przechowywania mięsa (około 0 stopni Celsjusza), szufladę na owoce i warzywa z nieco wyższą temperaturą. Znacznie cieplej jest również na drzwiach lodówki. Zamrażarki utrzymują natomiast temperaturę nawet do -30 stopni Celsjusza.
 • Lodówka side by side – wydajność zamrażarki – spotkamy modele, które są w stanie zamrozić od 3 do 12 kilogramów produktów w ciągu 24 godzin. Warto również sprawdzić, jak długo można przechowywać mrożonki. W większości modeli to 6 – 12 miesięcy. Część zamrażarek posiada szuflady o różnej temperaturze mrożenia.
 • Lodówka side by side – możliwość regulacji – dodatkową zaletą będzie możliwość regulowania poszczególnych półek czy osobne miejsce na butelki, mięso, warzywa, owoce i jajka, a także regulowanie systemu pracy – dobieranie odpowiedniej temperatury w zależności od potrzeb.
 • Lodówka side by side – poziom hałasu – ze względu na to, że lodówka pracuje nieprzerwanie, warto na ten czynnik zwrócić uwagę. Najlepiej wybrać model, który emituje hałas nie większy niż 38dB.
 • Lodówka side by side – sterowanie – urządzenia tego typu wyposażone są w panel sterujący na zewnątrz (idealne rozwiązanie przy wolnostojących modelach) albo w pokrętła do regulacji usytuowane wewnątrz lodówki.

Warto, oczywiście, wziąć pod uwagę wygląd lodówki. To spory sprzęt, więc z pewnością będzie rzucał się w oczy. Na szczęście, producenci oferują rozmaite modele w różnorodnych kolorach, w stylu retro, a także te wyróżniające się nowoczesnym designem. Warto dopasować model do stylistyki całej kuchni.

Lodówka side by side do zabudowy czy wolnostojąca?

Na rynku znajdziemy zarówno lodówki side by side do zabudowy, jak i modele wolnostojące. Wybór tych drugich jest zdecydowanie bogatszy. Niemniej, oferta urządzeń do zabudowy jest na tyle atrakcyjna, że bez problemu można dostosować sprzęt do własnych potrzeb, a także idealnie wkomponować go w styl kuchni.

Lodówka side by side z kostkarką czy bez?

Lodówka side by side oferuje nam dodatkowe funkcje, których próżno szukać w tradycyjnych modelach, na przykład kostkarkę do lodu czy dystrybutor wody. Zabierają one co prawda część miejsca, ale mogą okazać się naprawdę przydatne (niektóre modele umieszczają kostkarkę na drzwiach, co nie ogranicza przestrzeni wewnątrz). Lodówka side by side z kostkarką zapewnia stały dostęp do zamrożonych kostek lodu. Model z dystrybutorem wody gwarantuje świeżo zmrożoną wodę o każdej porze dnia i nocy. Warto zwrócić uwagę, że te dwie dodatkowe opcje wymagają jednak podłączenia urządzenia do źródła pitnej wody (ewentualnie można wybrać model z wewnętrznym zbiornikiem). Zwiększają również cenę lodówki, a także koszty jej eksploatacji. W obu przypadkach należy bowiem dbać o wymianę filtra (przynajmniej raz na 6 miesięcy).

Lodówka side by side – dodatkowe funkcje

Lodówki side by side oferują dużo więcej funkcjonalnych rozwiązań. Warto zwrócić uwagę między innymi na takie opcje jak:

 • CoolSafe – zwiększa energooszczędność i umożliwia regulację systemu pracy urządzenia.
 • AdaptTech – gwarantuje stałą temperaturę, bez względu na to, jak często otwieramy lodówkę. Alarmuje nas również, gdy drastycznie spada temperatura wewnątrz.
 • Easy Handle – łatwiejsze otwieranie drzwiczek.
 • Wyświetlacz LED – informuje o temperaturze czy konieczności wymiany filtra.
 • Powłoka antybakteryjna – chroni przed drobnoustrojami.
 • Samorozmrażanie
 • System No Frost – chroni przed zbyt dużym oszronieniem.
 • Półka wstępnego mrożenia
 • Oświetlenie diodowe

Ile kosztuje i gdzie kupić lodówkę side by side

Za lodówkę side by side musimy zapłacić więcej niż za tradycyjne urządzenie. Dobra lodówka side by side to wydatek rzędu 3500-4000 złotych. Cenę zwiększają dodatkowe funkcjonalności czy pojemność sprzętu. Na rynku spotkamy modele warte nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Lodówka side by side - Opinie i komentarze

 1. Nie wiedziałem jaka lodówka side by side będzie dla nas najlepsza, ale dużo słyszałem o tych lodówkach. Po przeczytaniu tego tekstu już wiem wszystko i jestem ekspertem jeżeli chodzi o taki sprzęt. Naprawdę wiem już wszystko 🙂 Myślę, że moja nowa kuchnia będzie idealnie wyposażona i będzie w niej wszystko, czego potrzeba.

 2. Lodówka side by side to moje marzenie kiedy będziemy wykańczać dom. Kuchnia to moje królestwo, chcę zrobić z niej serce całego domu i taka duża lodówka na pewno się u nas sprawdzi. Tym bardziej, że naprawdę dużo gotuję i taka pojedyncza jest dla mnie za mała. A kupowanie osobnej chłodziarki czy zamrażalki to nie dla mnie.

 3. Lodówka side by side zawsze mi się podobała. Moim zdaniem to taki rozbudowany sprzęt, który jednak sprawdzi się jedynie w dużym domu. Ja mieszkam sama i nie wyobrażam sobie mieć takiej lodówki. Jednak modele z LG bardzo mi się podobają i wyglądają bardzo minimalistycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *