Lodówka samochodowa

Często podróżujesz? Zabierasz ze sobą prowiant i chcesz, by zachował świeżość? Zainwestuj w dobą lodówkę samochodową. Wybór tego rodzaju sprzętu może jednak przyprawić o zawrót głowy. Przeanalizowaliśmy dostępną ofertę i podpowiadamy, jaka lodówka samochodowa będzie dla nas najlepsza. 

Lodówka samochodowa (turystyczna, przenośna) to bardzo przydatna rzecz. Sprawdzi się w wielu sytuacjach, na przykład, gdy organizujemy grilla ze znajomymi, wybieramy się na plażę czy w dłuższą trasę. Sprawdźmy, jak wybrać odpowiednie urządzenie.

Rodzaje lodówek samochodowych

Przed zakupem lodówki samochodowej trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami, między innymi, gdzie oraz jak często będziemy z niej korzystać i co zamierzamy chłodzić. Odpowiedź na te pytania pomoże wybrać odpowiedni model.

W ofercie znajdziemy spory wybór przenośnych lodówek. Możemy je podzielić ze względu na rodzaj zasilania (ewentualnie jego brak). Wyróżniamy:

Torby termiczne (izotermiczne)

To najtańsza opcja. Torby termiczne wykonane są z poliestru lub mocnego płótna bawełnianego i wykończone od wewnątrz aluminium, które umożliwia utrzymanie odpowiedniej temperatury. Można do nich włożyć schłodzone lub podgrzane potrawy. W ofercie znajdziemy torby termiczne w różnych wielkościach oraz wzorach. Jeśli kupimy większą torbę termiczną i włożymy do niej zamrożoną butelkę z wodą, otrzymamy podobny efekt jak w przypadku lodówki na wkłady chłodzące.

Kupując torbę termiczną warto zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Im torba będzie solidniejsza, tym trwalsza. Taka torba idealnie sprawdzi się między innymi podczas codziennych zakupów. Możemy wozić ją w samochodzie (nie zajmie dużo miejsca) i używać w razie potrzeby.

Lodówka samochodowa na wkłady chłodzące

To rodzaj lodówki samochodowej bez zasilania. Jej największą zaletą jest niewielka waga. Ma formę szczelnie zamykanego pojemnika – plastikowego lub metalowego. W ofercie znajdziemy lodówki przenośne na wkłady chłodzące w różnych kształtach i rozmiarach. W ich wnętrzu znajduje się styropian lub specjalna pianka poliuretanowa, dzięki czemu utrzymują niską temperaturę. Do tego rodzaju lodówki dołączone są specjalne tzw. wkłady do lodówki turystycznej, które należy najpierw zamrozić w tradycyjnej zamrażarce. Następnie umieszczamy je wraz z produktami, które chcemy schłodzić, wewnątrz pojemnika. Ważne jednak, by wkładów nie układać na dnie lodówki. Umieszczamy je dopiero po włożeniu produktów, na samej górze.

Taka lodówka samochodowa na wkłady chłodzące doskonale sprawdzi się na przykład podczas pikników. Utrzyma niską temperaturę nawet przez 12 godzin.

Polecamy:  Jak rozmrozić lodówkę?

Lodówka samochodowa elektryczna

Wyglądem może przypominać tradycyjną lodówkę lub lodówkę na wkłady chłodzące. Może być zasilana z różnych źródeł, na przykład z sieci (230V). W ofercie znajduje się także lodówka samochodowa pod zapalniczkę samochodową. Tutaj wyróżniamy dwa rodzaje:

  • Lodówka samochodowa 12V
  • Lodówka samochodowa 24V

Tego typu lodówka może też działać na wkłady chłodzące, wówczas możemy odłączyć ją od źródła zasilania i zabrać na plażę czy na piknik. Warto dodać, że lodówka samochodowa elektryczna najczęściej chłodzi i grzeje, w zależności od potrzeb. Wszystko dzięki specjalnej technologii termoelektrycznej, wykorzystującej tak zwany efekt Peltiera. Największą zaletą tego zjawiska jest to, że do chłodzenia nie są wykorzystywane substancje szkodliwe dla środowiska. Lodówka samochodowa elektryczna jest dość tania, ale niezbyt wydajna.

Lodówka samochodowa kompresorowa

Inaczej lodówka samochodowa sprężarkowa. W tego rodzaju sprzęcie wykorzystuje się taką samą technologię jak w standardowych lodówkach. Chłodzenie odbywa się tutaj za pomocą specjalnego czynnika chłodniczego (sprężony gaz). Lodówka samochodowa kompresorowa nie zużywa dużo energii, ale jest bardzo wydajna. Największą wadą tego typu urządzeń jest cena. Jeśli jednak interesuje Cię lodówka samochodowa do tira, to będzie idealny wybór.

Lodówka samochodowa z agregatem (na gaz)

Zwana również lodówką absorpcyjną. Tego typu urządzenie zawiera amoniak, który chłodzi lodówkę. Najczęściej tego rodzaju sprzęt może być także zasilany z gniazda zapalniczki samochodowej lub z sieci. Świetnie sprawdzi się w kamperach czy tirach. Lodówki samochodowe z agregatem są bardzo wydajne i skutecznie chłodzą, a przy tym są stosunkowo tanie w utrzymaniu. Na jednej standardowej butli gazu (2 kg) mogą pracować nawet 240 godzin. Ich wadą jest jednak wysoka cena. Trzeba też podkreślić, że amoniak to szkodliwa substancja, jednak mało prawdopodobne, by wydostał się z instalacji lodówki.

Lodówka zamrażarka samochodowa

Ciekawą opcją jest lodówka samochodowa z funkcją mrożenia. To urządzenie dedykowane osobom, które sporo podróżują i przewożą ze sobą produkty, które wymagają niskiej temperatury. W ofercie znajdziemy lodówki zamrażarki zasilane sieciowo lub z gniazdka zapalniczki. Tego rodzaju lodówki mogą mieć naprawdę sporą pojemność, elektroniczną kontrolę temperatury, a przy tym zużyją niewiele energii.

Jak wybrać dobrą lodówkę samochodową?

Jeśli zależy nam na dobrej jakości lodówce samochodowej, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Pojemność – ten czynnik należy dostosować do indywidualnych potrzeb. W ofercie znajdziemy lodówki o rozmaitych pojemnościach. Nawet torba termiczna może mieć 20 litrów (a nawet więcej) pojemności. Lodówka samochodowa na wkłady chłodzące ma najczęściej od 25 do 30 litrów pojemności. Modele zasilane prądem, termoelektryczne oferują pojemność na poziomie 30 litrów, a kompresorowe i absorpcyjne – od 25 do 50 litrów. Oczywiście, na rynku znajdziemy również lodówki samochodowe o znacznie większych pojemnościach, które sprawdzą się zwłaszcza na jachtach, w tirach czy w kamperach.
  • Zużycie energii – wyrażane w watach lub amperach na godzinę. Jeśli zdecydujemy się na lodówkę samochodową zasilaną prądem, powinniśmy wiedzieć, że najwięcej energii pobierze lodówka absorpcyjna, a najmniej termoelektryczna (ta zaoferuje jednak mniejszą pojemność). Mniej więcej pośrodku plasuje się lodówka samochodowa kompresorowa. Pamiętajmy, że zużycie energii uzależnione jest od wielu czynników, między innymi źródła prądu czy temperatury otoczenia. W przypadku lodówek absorpcyjnych dochodzi nam również zużycie gazu (8-14 g/h).
  • Temperatura chłodzenia – dotyczy to głównie lodówek zasilanych prądem lub gazem. Torby termiczne oraz lodówki na wkłady chłodzące utrzymują temepraturę, nie chłodzą. Największą wydajnością mogą pochwalić się lodówki absorpcyjne i sprężarkowe. Najbardziej zaawansowane urządzenia mogą osiągnąć temperatuę do minus 20 stopni Celsjusza. Niektóre modele posiadają nawet funkcję szybkiego zamrażania lodu. Nieco gorzej wypadają lodówki termoelektryczne, które osiągają średnio temperaturę – 7-8 stopni Celsjusza (nie więcej niż 20 stopni poniżej temperatury otoczenia).
Polecamy:  Wkłady do lodówki turystycznej

Na rynku znajdziemy lodówki samochodowe w przeróżnych cenach. Wszystko zależy od tego, na jaki typ się zdecydujemy. Najtańszą opcją są torby termiczne. Kupimy je już za około 10 złotych. Większy model, z dodatkowymi kieszonkami to wydatek rzędu 100 złotych. Lodówka samochodowa na wkłady chłodzące będzie nas kosztować minimum 100 złotych. Urządzenie termoelektryczne natomiast minimum 200 złotych. Najdroższe są lodówki kompresorowe i absorpcyjne. Ich ceny mieszczą się w przedziale od 1000 do nawet 3000 złotych.

Wyposażenie dobrej lodówki samochodowej

Na rynku znajdziemy mniej lub bardziej zaawansowane urządzenia. Nowoczesne lodówki samochodowe mają naprawdę bogate wyposażenie, na przykład:

  • Termostat – zaawansowane modele pozwalają regulować temperaturę chłodzenia, w zależności od potrzeb.
  • Uchwyty – bez względu na to, jaki rodzaj lodówki przenośnej wybierzemy, warto zwrócić uwagę na jakość jej uchwytów. To ważne, by były wygodne w użytkowaniu i posiadały specjalną blokadę, by uniemożliwić otwarcie lodówki podczas noszenia.
  • Wyświetlacz LCD – dzięki niemu wiemy, jaka temperatura panuje wewnątrz lodówki.
  • Przełącznik 12/24V – wygodna opcja dla tych, którzy podróżują na przemian samochodem ciężarowym i osobowym.
  • Kontrolki chłodzenia i grzania – znajdziemy je w lodówkach elektrycznych. Dzięki nim wiemy, czy urządzenie chłodzi czy grzeje.

Wybierając najlepszą lodówkę samochodową zwróćmy również uwagę na jej funkcje dodatkowe. Producenci oferują coraz ciekawsze rozwiązania. Na rynku znajdziemy między innymi lodówki samochodowe z funkcją mrożenia lub szybkiego zamrażania kostek lodu czy urządzenia utrzymujące temperaturę gorących potraw. Oczywiście, dostosujmy wszystkie parametry do naszych indywidualnych preferencji oraz potrzeb.

6 komentarzy do “Lodówka samochodowa”

  1. Polecam bardziej sprawdzone modele od Camry CR93. Ten model nie jest taki świetny. Zdecydowanie gorsza temperatura się w nim utrzymuje. Niestety często spada i nie jest taka jak w zaleceniach producenta. Ja polecałabym inne marki. Bo dobra lodówka samochodowa musi być sprawdzona i świetnie działać w podróży, szczególnie dalekiej.

    Odpowiedz
  2. Myślę, że najlepsza lodówka samochodowa to będzie SENCOR SCM 4800BL. Fajnie wygląda, mieści się w samochodzie, w bagażniku i doskonale chłodzi. My przewozimy ją już drugi rok. Jest w dość wysokiej cenie, ale jest porządnie wykonana, trwała i dość oszczędna.

    Odpowiedz
  3. Przed wakacjami kupiłem tego typu sprzęt. Wybrałem dla siebie model z RAVANSON. Dobra lodówka samochodowa to skarb jeśli jeździ się na długie wycieczki i chce się przewozić jedzenie i picie dla siebie. Ta ma dużą przestrzeń, dobrze mrozi i z łatwością się mieści w samochodzie.

    Odpowiedz
  4. Kiedyś długo zastanawiałam się jaka lodówka samochodowa będzie najlepsza, ale ostatecznie zrezygnowałam z zakupu. Najbardziej była mi potrzebna tylko na jeden wyjazd, więc nie było sensu zakupu. Ale to fajne urządzenie, które na pewno się sprawdza.

    Odpowiedz
  5. Zawsze kupuję sprzęt z Clatronic i jestem zadowolona. Kiedyś kupiłam też lodówkę. Wydaje mi się, że jak ktoś dużo podróżuje albo przewozi posiłki, to lodówka samochodowa jest koniecznością. Ja np. często robię ciasta i jak jest ciepło, to bez lodówki bym tego nie przewiozła.

    Odpowiedz
    • Też mi argument, że „zawsze kupujesz Clatronuic”. Clatronic jest najgorszej jakości sprzętem, jaki można spotkać na rynku. To najtańsza chińszczyzna i najgorszemu wrogowi nie życzę. Plastik użyty do wytworzenia szybko staje się podatny na kruszenie, niszczenie, bo jest najgorszej jakości. Cała reszta nie jest lepsza. Wszystko, co trafia do naprawy a jest logowane Clatronic, wola o pomstę do nieba. Nie kupujcie tego badziewia.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz