Lodówka wymiary

Lodówka to jeden z tych sprzętów, bez których trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. To podstawowe wyposażenie każdego domu czy mieszkania. Producenci oferują obecnie ogromny wybór tego rodzaju urządzeń. Jednym z kluczowych parametrów, na który powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności podczas zakupu lodówki, są jej wymiary. Czyli dzisiaj zgłębiamy temat doboru odpowiednich wymiarów lodówki.

Klasa energetyczna, klasa klimatyczna, zdolność utrzymywania temperatury, poziom głośności czy zdolność zamrażania – jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę kupując lodówkę. Zanim jednak zaczniemy dokładnie analizować poszczególne parametry urządzenia, sprawdźmy jego wysokość, szerokość, głębokość oraz pojemność. Lodówka wymiary powinna mieć bowiem idealnie dopasowane do miejsca, w którym zamierzamy ją postawić.

Szczególną uwagę na wymiary powinniśmy zwrócić w przypadku lodówki do zabudowy. W tej sytuacji musimy bardzo dokładnie zmierzyć przestrzeń, którą dysponujemy. Oczywiście, w przypadku lodówki wolnostojącej to również ważny aspekt. W tym wypadku mamy jednak z reguły nieco większą swobodę. Co istotne, musimy pamiętać o tym, że lodówka nie powinna być dosunięta do ściany, bo to zaburzy odpowiednią cyrkulację powietrza. Weźmy to pod uwagę podczas doboru idealnego modelu.

Wymiary lodówki – wysokość

Na rynku dostępne są lodówki o różnej wysokości. Ten parametr w dużej mierze wpływa na pojemność urządzenia. Warto jednak wiedzieć, że lodówki wolnostojące o takiej samej wysokości jak lodówki do zabudowy mają z reguły większą pojemność. Oferta jest mocno zróżnicowana i każdy powinien znaleźć wymarzony sprzęt.

Spotkamy w ofercie małe lodówki – do 80 centymetrów. Te najczęściej nie posiadają zamrażalnika. To idealny wybór dla singli oraz dla osób, które nie przechowują dużej ilości jedzenia. Takie urządzenie możemy umieścić pod blatem. Lodówka podblatowa wymiary ma naprawdę bardzo kompaktowe, ale tym samym dużo mniejszą pojemność.

Wśród niewielkich urządzeń sporą popularnością cieszą się lodówki o wysokości do 140 centymetrów. Tego rodzaju modele często nie posiadają zamrażalnika, ewentualnie jest on niewielki i nie ma oddzielnych drzwiczek. Małe lodówki nie mają zbyt dużej pojemności, ale doskonale wkomponują się w nieduże pomieszczenie. Sprawdzą się między innymi w kawalerce czy na działce.

Jeśli interesuje nas lodówka z oddzielnym zamrażalnikiem, musimy wybrać nieco większy sprzęt. Na rynku dostępne są chłodziarko-zamrażarki o wysokości od 150/160 do 200 centymetrów. Mniejsze modele zmieszczą się w mniejszych i średniej wielkości kuchniach, większe dedykowane są przede wszystkim dużym rodzinom. W tej grupie znajdziemy na przykład lodówki side by side (dwudrzwiowe). Sprawdzą się one szczególnie w przestronnych pomieszczeniach. Przy wyborze wysokości lodówki warto wziąć pod uwagę również swoją własną wysokość. Przy lodówce wysokiej na 200 centymetrów możemy mieć bowiem problem, żeby sięgnąć do najwyższej półki.

Warto dodać, że większe lodówki posiadają nierzadko znacznie więcej funkcji dodatkowych, takich jak na przykład kostkarka czy dozownik wody.

Wymiary lodówki – głębokość oraz szerokość

Na ten parametr powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby poszukujące lodówki do zabudowy. Większość takich modeli ma wymiary standardowe. Ich szerokość wynosi około 55 centymetrów, a głębokość praktycznie zawsze 54-55 centymetrów. Dzięki temu zmieszczą się w standardowych szafkach. Warto to, oczywiście, dokładnie wymierzyć.

Lodówki wolnostojące mają zazwyczaj głębokość na poziomie około 60-70 centymetrów. Oczywiście mowa tutaj o lodówkach jednodrzwiowych (wymiarami side by side zajmiemy się w oddzielnym akapicie). Jeżeli chodzi o szerokość lodówek wolnostojących, to spotkamy urządzenia o szerokości od 60 do 70 cm. Czyli wartości takie same jak dla głębokości. Modele szersze, są z reguły niższe, ale pojemne i mamy łatwy dostęp do wszystkich półek. Warto zaznaczyć, że korzystanie z bardzo głębokiej lodówki nie może nie być najwygodniejsze (warto to zweryfikować w sklepie stacjonarny). Sięganie w jej głąb po konkretny produkt może bowiem sprawiać trudności.

Na głębokość i szerokość lodówki powinny zwrócić uwagę szczególnie osoby niskie. Aby korzystanie z urządzenia było wygodne i komfortowe, należy dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb. Z lodówki korzystamy często, więc najważniejsze, by była ona funkcjonalna.

Wymiary lodówki – pojemność

Eksperci podkreślają, że jedna osoba powinna mieć do dyspozycji chłodziarkę o pojemności około 120 litrów, a każda kolejna osoba powinna doliczyć do tego około 30 litrów. To optymalne wartości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. Jedni przechowują mniej, inni więcej żywności. Lodówka powinna być dostosowana do liczby domowników, choć z reguły jej pojemność i wymiary dostosowujemy głównie do miejsca, którym dysponujemy.

Najogólniej rzecz ujmując, lodówki o pojemności do 160 litrów dedykowane są singlom oraz osobom, które często stołują się poza domem. Modele do 180 litrów przeznaczone są dla rodzin 2-3-osobowych. Mają dość kompaktowe rozmiary, dzięki czemu zmieszczą się nawet w niewielkiej kuchni. Lodówki o pojemności około 200 litrów sprawdzą się w przypadku 3-4-osobowych rodzin. W ofercie dostępne są również urządzenia o pojemności 300 litrów i większe. To idealny wybór dla dużych rodzin, a także osób, które przechowują spore ilości jedzenia. Są to najczęściej lodówki dwudrzwiowe.

Jeśli decydujemy się na zakup chłodziarko-zamrażarki, zwróćmy również uwagę na pojemność zamrażarki.

Lodówka side by side – wymiary

Lodówki side by side, czyli urządzenia dwudrzwiowe, w których chłodziarka i zamrażarka położone są obok siebie, cieszą się coraz większą popularnością. Idealnie sprawdzą się w dużych kuchniach, w przypadku większych rodzin.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie urządzenia mają znacznie większe wymiary. Ich szerokość waha się od 80 do nawet 120 centymetrów. Co ciekawe, taka lodówka może mieć pojemność od 300 do nawet 600 litrów. Wymiary uzależnione są między innymi od tego, czy jest to urządzenie wolnostojące czy do zabudowy.

Lodówki side by side są pojemne, funkcjonalne, nierzadko posiadają sporo dodatkowych opcji, a przy tym bardzo stylowo się prezentują. Ich cena jest jednak znacznie wyższa niż cena tradycyjnych modeli.

Tabela wymiarów lodówek

Poniżej poglądowa, podsumowująca tabela z wymiarami lodówek. Wartości podane zostały na podstawie produktów, których w ofercie jest największa ilość. Czyli uśrednione standardowe wymiary, wśród których jest największy wybór poszczególnych modeli.

RodzajWys.Sze.Głę.Poj.
Lodówka do zabudowy1775555200
Lodówka dolny zamrażalnik20060-7065-70250-300
Lodówka dolny zamrażalnik180-19060-7065-70200-250
Lodówka dolny zamrażalnik170-18055-6060-65160-200
Lodówka side by side1809065-75350-400
Wymiary lodówek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *