Lodówka na napoje

Chyba każdy się zgodzi z twierdzeniem, że w upalny letni dzień nie ma nic lepszego niż chłodny napój prosto z lodówki. Niestety częstym problemem związanym z zapewnieniem sobie odpowiedniego (dużego) zapasu zimnych napoi, jest ograniczenie miejsca w kuchennej lodówce. Najlepsze modele mają maksymalnie 2 metalowe uchwyty dedykowane na chłodzenie butelek i puszek. Osoby o większych potrzebach i prawdziwi fani napojów z puszki, mogą liczyć na inne, wprost wymarzone rozwiązanie. Chłodziarka na napoje to doskonały sposób na przechowywanie butelek i puszek w odpowiedniej temperaturze. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy jak jej potrzebowało – póki jej nie nabędzie. Jak wybrać dobrą chłodziarkę na puszki i butelki? Jaka lodówka na napoje okaże się najlepsza?

Lodówka na napoje do domu – przesada, czy must have?

Osoby, które lubią sięgać po napoje gazowane w puszcze i chłodne napoje z butelki z pewnością odczuły niejednokrotnie na własnej skórze przykry fakt – brak miejsca w lodówce. Ilekroć gości się u siebie znajomych – dobrze jest mieć odpowiednią ilość miejsca zarówno na przechowywanie przygotowanych sałatek i potraw, które lubią zimno, a także zapas chłodnych napojów. Rozwiązaniem na wyjątkowe okazje może być duży pojemnik napełniony lodem – jednak trzeba przyznać, że takie przedsięwzięcie wymaga nie tylko przygotowania, ale również dużej ilości lodu. Jednak lód topi się szybko i raczej mało komfortowe jest trzymanie w dłoniach mokrej puszki lub butelki. Między innymi, z tego powodu lodówka na napoje okazuje się strzałem w dziesiątkę. Aby wybrać najlepszą chłodziarkę do napojów, warto zastanowić się jakie ma się oczekiwania i potrzeby. Obecnie istnieje wiele różnych chłodziarek z najrozmaitszymi funkcjami. Warto odpowiedzieć sobie wcześniej na kilka pytań zanim wybierze się TEN model. Mała chłodziarka na napoje sprawdzi się w gabinecie, przy biurku, tradycyjnie – w kuchni, w salonie, a nawet na krytym tarasie. Jej dużą zaletą jest to, że jest mobilna i tak naprawdę wystarczy dostęp do źródła zasilania, aby umieścić ją w potrzebnym miejscu.

Rodzaje chłodziarek na napoje

Chłodziarka na napoje do zabudowy

Dużym dylematem może być pierwszy podstawowy wybór. Czy postawić na mobilną chłodziarkę wolnostojącą, którą można przestawić w dowolne miejsce, kiedy zajdzie taka potrzeba? Czy może kupić dobrą lodówkę na napoje do zabudowy, która doskonale wpasuje się w design kuchni, ale jej ewentualne przeniesienie będzie niemożliwe? Tak naprawdę ten wybór jest prosty. Wszystko zależy od tego, ile ma się miejsca w domu i jaka jest budowa kuchni. Warto pamiętać, że duży wpływ na żywotność i działanie chłodziarki na napoje ma zapewnienie jej swobodnego obiegu powietrza. Ważne jest, aby wokół urządzenia była zachowana odpowiednia przestrzeń. Zapobiega to przegrzaniu chłodziarki i ma realny wpływ na długość jej bezawaryjnej pracy. Chłodziarki do zabudowy służą do wbudowania ich w ciąg kuchenny. Z każdej strony obudowane są elementami mebli. Można wybierać, czy drzwiczki mają być szklane – ukazujące zawartość chłodziarki, czy też zabudowane frontami kuchennymi. Chłodziarka na napoje do zabudowy na przedniej dolnej krawędzi ma wmontowany odpowietrznik, który pozwala na optymalną cyrkulację powietrza i zachowanie prawidłowej pracy silnika. Weryfikując większość ofert – ten rodzaj chłodziarki jest zwykle nieco droższy niż wolnostojący odpowiednik.

Polecamy:  Lodówka samochodowa

Chłodziarka na napoje wolnostojąca

Chłodziarka podblatowa na napoje może być również wolnostojąca. Jej wysokość zwykle jest optymalna i uniwersalna – tradycyjny model bez trudu zmieści się pod blatem biurka, nie wspominając o blacie kuchennym, który jest wyższy. Jeśli chłodziarka na napoje do zabudowy nie jest tym, czego się szuka – można spokojnie umieścić w kuchni wolnostojący model, upewniając się o zachowaniu przestrzeni wokół urządzenia, niezbędnej do zachowania wentylacji – to pozwala na rozproszenie ciepła. Większość producentów zaleca zachowanie około 13 cm. na górze i około 7-10 cm. po bokach lodówki.

Chłodziarka na napoje komercyjna / do gastronomii

Komercyjne chłodziarki do butelek i puszek są niezbędnym wyposażeniem każdego sklepu, baru, a nawet kiosku. Są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby utrzymać napoje w butelkach w idealnej temperaturze, jednocześnie optymalizując ich ekspozycję przy szklanych drzwiach. Na rynku dostępna jest szeroka gama komercyjnych chłodziarek na napoje, które zaspokoją każde zapotrzebowanie i są w zasięgu praktycznie każdego budżetu. W przypadku takich urządzeń, oprócz logicznej – większej pojemności, można swobodnie wybierać również liczbę drzwi. Dostępne są pojedyncze, podwójne i potrójne, oczywiście każda para drzwi wiąże się ze zwiększeniem gabarytów urządzenia. Chłodziarki „barowe” są zaprojektowane do przechowywania różnego rodzaju napojów w tym alkoholi, soków, napojów gazowanych itp. Każdy z nich ma inną, idealną temperaturę serwowania. Profesjonalny sprzęt musi mieć dość szeroki zakres temperatur.

Jakie wymiary i pojemność ma lodówka na napoje?

Chłodziarki do zabudowy i wolnostojące, małe lodówki do napojów są zwykle zaprojektowane tak, aby mieściły się pod standardowym blatem (85 – 90 cm wysokości). Inaczej sprawa wygląda w przypadku profesjonalnych witryn chłodniczych, które zwykle służą za wyposażenie sklepów i innych punktów komercyjnych. Komercyjne chłodziarki na napoje są zwykle znacznie głębsze i wyższe – nierzadko wyposażone w specjalny zamek magnetyczny, który uniemożliwia niekontrolowane przez sprzedawcę otwarcie lodówki. Średnia pojemność chłodziarek na napoje waha się od 28 do nawet 120 litrów. Jeśli urządzenie ma służyć wyłącznie domownikom, o średnim zapotrzebowaniu na chłodne napoje – najmniejszy, nieomal kompaktowy model sprawdzi się doskonale i co więcej – może stanąć praktycznie wszędzie – nawet przy sofie. Osoby o nieco większych potrzebach, mogą kupić jeden z najbardziej pojemnych modeli i postawić go w spiżarni lub kuchni. Warto jednak pamiętać, że większe urządzenie to zwykle większe zużycie prądu. Chociaż większość dobrych chłodziarek na napoje ma wysoką klasę energetyczną (A+), różnicę między wielkością urządzenia robią różnicę. Jeśli chce się otrzymać większą pojemność lodówki na napoje, ale zachować jej niską wysokość, zawsze można wybrać dwie chłodziarki i zestawić je obok siebie. Dzięki takiemu zabiegowi, zyskuje się wygodę przechowywania większej ilości napojów i wciąż zachowuje niską wysokość urządzenia. Chłodziarki można skategoryzować – te duże pomieszczą nawet około 120 puszek, średnie – nawet do 60, a te najmniejsze o pojemności około 30 litrów, tylko kilkanaście (służą wyłącznie do domowego użytku osobistego).

Polecamy:  Jaka powinna być prawidłowa temperatura w lodówce?

Temperatura, regulowane półki, oświetlenie LED – jakie funkcje powinna mieć najlepsza chłodziarka do napojów?

Zasilanie – Większość dobrych lodówek na napoje zasilana jest w sposób tradycyjny – za pośrednictwem typowego kabla. Są jednak na rynku ciekawe mini modele (sprawdzają się np. podczas kempingów), które mają wiele trybów zasilania. Mogą współpracować z zasilaczem samochodowym na prąd stały lub złączem USB (Więcej: lodówki samochodowe)! Należy jednak pamiętać, że wówczas urządzenie przechodzi na tzw. tryb eko i po prostu zmniejsza swoją moc chłodzenia.

Kontrola chłodzenia – Najlepsza lodówka na napoje jest wyposażona w podwójną kontrolę temperatury. Częstym problemem użytkowników lodówek jest potrzeba uzyskania innej temperatury dla zwykłych puszek z napojami, a innej np. dla wina (Sprawdź: chłodziarka do wina). Na szczęście można kupić lodówki do napojów z podwójną strefą chłodzenia. W takich modelach, wino może być przechowywane po jednej stronie, a puszki z napojami po drugiej, przy czym w każdej ze stref będzie panowała inna, ustawiona przez użytkownika temperatura.

Oświetlenie LED – Od kiedy LEDy stały się popularne – ten rodzaj oświetlenia jest jednym z podstawowych oczekiwań w zakresie ekonomicznego i praktycznego źródła światła. Nowoczesne chłodziarki na napoje, szczególnie te z transparentnymi drzwiami, są wyposażone w estetyczne, niebieskie lub białe światło LED. W połączeniu z elementami lodówki ze stali nierdzewnej, taki duet tworzy naprawdę estetyczny i designerski efekt.

Regulowane półki – Napoje maja różne formaty. Co prawda puszki zwykle nie przekraczają określonych rozmiarów, ale napoje butelkowane – owszem. Dobrą funkcją małej chłodziarki są regulowane półki, które dają użytkownikowi pełną swobodę w dopasowaniu zawartości chłodziarki do własnych potrzeb.

Zamek – To bardzo użyteczna funkcja, kiedy chłodziarka na napoje ma stanąć w zasięgu dzieci. Kontrola dostępu do napojów gazowanych, a czasem nawet alkoholowych jest absolutnie niezbędna jeśli w domu przebywają małe, mobilne dzieci.

Jaka lodówka do napojów będzie najlepsza? Ta, która spełnia oczekiwania w zakresie pojemności i wielkości. Drugim, istotnym elementem wyboru najlepszego modelu są dodatkowe, nowoczesne funkcje, design i cena. Zwykła chłodziarka do napojów dedykowana do użytku domowego może kosztować od 500 zł do nawet 1500 złotych. Najlepsza lodówka komercyjna – nawet kilka tysięcy złotych.

5 komentarzy do “Lodówka na napoje”

  1. Dobra lodówka na napoje zdaje egzamin! My mamy taką w domu w sezonie letnim ją włączamy 🙂 Kiedyś taką lodóweczkę wygrałam i świetnie się sprawdza.

    Odpowiedz
  2. W tamtym roku kupiliśmy do wina, ale do napojów też się nadaje przecież 🙂 Dokładnie to HYUNDAI VIN12B i jestem bardzo zadowolona. Przede wszystkim jest wąska i o taką mi chodziło, dodatkowo super wygląda. Jest taka przyciemniana, bardzo fajna. Najlepsza lodówka na napoje 🙂

    Odpowiedz
    • Widzę, że sprzęt tej marki coraz częściej spotykamy w naszych domach 🙂 Akurat lodóweczkę mam z innej firmy, z Beko, ale z Hyundaia mam wiele innych i świetnie się sprawdzają. Dobra lodówka na napoje jest w stanie uratować każdą imprezę.

      Odpowiedz
  3. Mamy na działce i ja sobie chwalę. Działa tylko w sezonie, bo nie ma sensu, żeby była włączona ciągle, ale w lecie sprawdza się doskonale! Dobra lodówka na napoje daje naprawdę dużo możliwości, szczególnie na imprezach 🙂 Mam mały model ale świetnie się sprawdza na kilkanaście butelek.

    Odpowiedz
    • Tak! Tak! My też mamy na działce, model dość duży z 4 półkami i super się sprawdza na działkowych posiedzeniach ze znajomymi. Butelki się chłodzą i to super, nie potrzeba jakiś dużych lodówek. Wystarczy dobra, funkcjonalna lodówka na napoje i można cieszyć się schłodzonym piwkiem.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz