lodówka bez zamrażalnika

Każdy z nas jest inny. Każdy ma inne potrzeby. Jeden poszukuje tradycyjnej lodówki wolnostojącej z zamrażalnikiem, drugi chciałbym mieć funkcjonalność lodówki i zamrażalnika podzieloną na 2 urządzenia. Tak bywa z różnymi sprzętami domowymi. Wynika to z różnych potrzeb, zastosowań, czy nawet rozkładu samego mieszkania czy domu. Tym razem pomożemy tym, którzy potrzebują najlepszej lodówki bez zamrażalnika.

Lodówka to niezbędne wyposażenie każdego domu. Wybór tego rodzaju urządzeń jest obecnie niezwykle bogaty, dlatego niełatwo zdecydować, który sprzęt będzie najlepszy. Na początek musimy określić podstawowe parametry, jakie nas interesują. W tym tekście spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaką lodówkę bez zamrażalnika kupić.

Największą grupę lodówek, bez wątpienia, stanowią tradycyjne chłodziarko-zamrażarki. Są jednak sytuacje, kiedy bardziej przydatna jest lodówka bez zamrażalnika. Tego typu sprzęt znajdziemy najczęściej w lokalach gastronomicznych. Sprawdzi się też w przypadku osób, które mają niewielkie mieszkanie albo rzadko gotują w domu.

Lodówka bez zamrażalnika – rodzaje

Mimo że to chłodziarko-zamrażarki cieszą się największą popularnością wśród użytkowników, to nie znaczy, że nie znajdziemy w ofercie dobrych lodówek bez zamrażalnika. Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. Dostępne są w różnych wzorach i kolorach, a także w nietypowych kształtach. Możemy wyróżnić:

 • Lodówka do zabudowy bez zamrażalnika – takie urządzenie możemy wkomponować w zabudowę kuchni, bardzo popularne ostatnio rozwiązania, podobnie jak tradycyjne lodówki do zabudowy.
 • Lodówka bez zamrażalnika wolnostojąca – taki sprzęt możemy postawić w dowolnym miejscu. Lodówki wolnostojące dostępne są w różnych kolorach i kształtach.
 • Lodówka podblatowa bez zamrażalnika – taką lodówkę można sprytnie ukryć w meblach kuchennych, pod blatem. To niewielkie urządzenie, które sprawdzi się zwłaszcza w małej kuchni. Lodówka podblatowa dlatego, że dzięki swoim rozmiarom mieści się pod standardowy blat kuchenny.

Warto też zdecydować, czy interesuje na mała lodówka bez zamrażalnika czy duża lodówka bez zamrażalnika. Ten wybór uzależniony jest, oczywiście, od indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są urządzenia o różnych pojemnościach i co za tym idzie wysokościach.

Należy jednak zaznaczyć, że to sprzęt, który z założenia ma zajmować niewiele miejsca, więc większość dostępnych na rynku chłodziarek ma ograniczone wymiary. W ofercie znajdziemy jedynie lodówki bez zamrażalnika jednodrzwiowe.

Jak wybrać dobrą lodówkę bez zamrażalnika?

Jest kilka kluczowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu tego rodzaju urządzenia. Na pewno warto sprawdzić:

 • Wymiary i pojemność – najczęściej w ofercie znajdują się niewielkie lodówki bez zamrażalnika. Ich wysokość waha się od 50 cm do 130 cm. Jeżeli interesuje Cię wysoka lodówka bez zamrażalnika, możesz zdecydować się na model, który nie odbiega rozmiarami od standardowych chłodziarko-zamrażarek (180 cm wysokości). Szerokość tego typu urządzeń wynosi z reguły od 55 do 60 cm. Jeśli chodzi o pojemność lodówek bez zamrażarki, to do wyboru mamy sprzęty o pojemności od 100 do około 400 litrów.
 • Temperatura chłodzenia – we wnętrzu standardowej lodówki bez zamrażalnika panuje temperatura na poziomie od 2 do 8 stopni Celsjusza. Niektóre modele wyposażone są w specjalną komorę mrożącą, w której jest niższa temperatura – od -2 do 0 stopni Celsjusza.
 • Klasa energetyczna lodówki bez zamrażalnika – na ten parametr warto zwrócić szczególną uwagę. Weźmy pod uwagę, że lodówka to urządzenie, które działa niemal bez przerwy. Na etykiecie lodówki znajdziemy wysokość rocznego zużycia energii. Obowiązuje tutaj uniwersalna klasyfikacja od G (najwyższe zużycie prądu) do A+++ (najniższe). Te najbardziej oszczędne lodówki bez zamrażalnika oznaczone są kategoriami: A+++, A++ i A+.
 • Klasa klimatyczna – określa zakres temperatur, w jakich urządzenie będzie efektywnie pracować. Wpływa to na mniejsze zużycie energii i bardziej efektywną pracę lodówki. Na rynku spotkamy modele o klasach klimatycznych: T (klimat tropikalny), ST (subtropikalny), N (normalny), SN (subnormalny).
 • Zdolność utrzymywania temperatury w razie awarii – warto wybrać urządzenie, które jak najdłużej utrzyma odpowiednią temperaturę bez zasilania, w razie ewentualnej awarii. W ofercie spotkamy modele, które utrzymują niską temperaturę od 10 do około 30 godzin.
 • Poziom hałasu lodówki bez zamrażalnika – najlepsza lodówka bez zamrażalnika powinna być przede wszystkim cicha. Jeszcze raz podkreślamy, że to urządzenie, które działa bez przerwy. Najcichsze modele emitują hałas na poziomie od 36 do 44 dB.

Dodajmy, że obecnie w ofercie znajdziemy lodówki bez zamrażalnika w rozmaitych kształtach i kolorach. Nie brakuje stylowych, oryginalnych sprzętów, na przykład w kształcie samochodu. Cena tego rodzaju urządzeń jest jednak znacznie wyższa. Najprostszą minilodówkę kupimy za 200-300 złotych. Za produkt designerski zapłacimy nawet 20-30 tysięcy złotych.

Wyposażenie i dodatkowe funkcje w lodówce bez zamrażalnika

Lodówki bez zamrażalnika, mimo nierzadko ograniczonych wymiarów, oferują szereg dodatkowych, przydatnych funkcji. Do najpopularniejszych zaliczymy:

 • System delikatnego domykania drzwi
 • Funkcja No Frost – zapobiega osadzaniu się we wnętrzu urządzenia lodu i szronu (więcej: lodówki no frost).
 • Tryb automatycznego odszraniania
 • System Antyfinger Print – zapobiega pozostawianiu odcisków palców czy tłustych plam na drzwiach urządzenia.
 • Clooflow – specjalny system, który wyrównuje temperaturę powietrza wewnątrz lodówki.

Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie wybranej lodówki, między innymi na rodzaj półek. W chłodziarce możemy wybierać między półkami szklanymi a żeberkowymi. Warto sprawdzić, czy można regulować ich wysokość. Przydatne są także specjalne półki na przykład na butelki, na małe słoiki czy na jajka oraz niewielkie pojemniki.

Nowoczesne urządzenia posiadają panel elektroniczny do sterowania temperaturą czy specjalną komorę mrożącą. Ciekawym rozwiązaniem jest również antybakteryjna powłoka. Niektórzy producenci pokrywają wnętrze lodówki specjalną substancją, która niszczy wszelkie drobnoustroje. Oczywiście, wszystkie dodatkowe systemy i funkcje zwiększają cenę urządzenia. Warto zatem postawić na te, z których faktycznie będziemy korzystać.

Lodówka bez zamrażalnika - Ranking 2021

Polecamy sprawdzić najlepsze produkty w kategorii Lodówka bez zamrażalnika. Ranking ten aktualizowany jest każdego dnia na podstawie popularności i opinii o produktach. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingLodówka bez zamrażalnikaProducentCena
1Samsung RR39M7320S9/EOSamsungAktualna Cena
2Samsung Twin RR39M7565B1SamsungAktualna Cena
3Indesit SI61SIndesitAktualna Cena
4Zanussi ZRG11600WAZanussiAktualna Cena
5Electrolux LXB1AE13W0ElectroluxAktualna Cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *