Wkłady do lodówki turystycznej

Każdy kto lubi spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, ceni spontaniczne wycieczki i wybiera częściej wakacje pod namiotem zamiast hotelu, doskonale wie jak ważna jest możliwość chłodzenia żywności i napojów. Jednym z bardziej praktycznych rozwiązań na podobne wypady jest zakup lodówki turystycznej. Jednak w ślad za tym wyborem powinna iść decyzja o wyposażeniu się w dobre wkłady chłodzące, które gwarantują idealne warunki chłodzenia i optymalną temperaturę w lodówce. Jakie wkłady chłodzące wybrać? Gdzie można kupić wkłady do lodówki turystycznej?

Do czego służą wkłady do lodówki turystycznej?

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się biwakowaniem, wędkowaniem, pieszymi wędrówkami, czy też kochasz spływy kajakowe – jedną z ważniejszych na wycieczce kwestii jest uczucie pewności,  że woda i jedzenie są przechowywane we właściwych warunkach. Szczególnie jeśli wycieczka trwa dłużej niż jeden dzień. Latem, bez chłodnej wody, napojów i świeżego jedzenia, nawet najlepiej zapowiadająca się przygoda może skończyć się szybciej niż zaplanowano – z powodu głodu i pragnienia. Doskonałym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą niewielkiej, poręcznej lodówki turystycznej. Warto jednak pamiętać, że aby chłodziła samodzielnie – musi być podłączona do źródła energii, o które ciężko w lesie. Dlatego też, idealnym rozwiązaniem jest zakup specjalnych wkładów do lodówki turystycznej, które uprzednio zamrożone – skutecznie chłodzą wnętrze lodówki przez długi czas. Przed dokonaniem właściwego wyboru, dobrze jest wiedzieć ile dokładnie wkładów potrzeba i jaka jest pojemność lodówki turystycznej (mierzona w litrach).

Czym ochłodzić wnętrze lodówki turystycznej?

Każdy kto kiedykolwiek próbował ochładzać wnętrze lodówki kempingowej zwykłym lodem w kawałkach lub kostkach, doskonale wie, czemu nie jest on właściwym materiałem chłodzącym. Już po krótkim czasie, można zauważyć nasilenie się topnienia w efekcie czego, zawartość lodówki turystycznej po parunastu godzinach „pływa” w zimnej wodzie z roztopionego lodu. Woda osiąga punkt zamarzania w 0 ° C. Gdy wyjmie się lód z zamrażarki, zaczyna się topić. Bez specjalnych dodatków, opakowania, izolacji lub pokryw chroniących przed ciepłem może szybko zamienić lodówkę kempingową w „wannę” z pływającymi letnimi przekąskami. Na rynku jest jednak wiele opcji, które są doskonałą alternatywą dla nietrwałego lodu.

Dodanie soli kamiennej do lodu skutecznie obniża jego temperaturę zamarzania/topnienia. Dłużej utrzymuje lód w chłodzie, więc nie topi się tak szybko. Taki stan nie trwa jednak długo i ciężko uznać tę metodę za skuteczną.

Polecamy:  Lodówka na napoje

Kolejnym rozwiązaniem jest zakup tzw. suchego lodu. Suchy lód to tak naprawdę dwutlenek węgla, który słynie ze swojego niesamowitego zimna.  Jego średnia temperatura wynosi około – 78,5 stopni Celsjusza. Największą różnicą między suchym lodem a zwykłym lodem, poza temperaturą jest to, że nie topi się podczas ogrzewania. Suchy lód staje się gazem, który zanika. To rozwiązanie może wydawać się świetne, ale ma poważne wady. Przy jakimkolwiek kontakcie z suchym lodem należy się posługiwać szmatką ochronną lub skórzanymi rękawiczkami. Długotrwałe dotykanie lub kontakt ze skórą spowoduje obrażenia podobne do poparzeń.

W końcu – jednym z najlepszych rozwiązań, które rozwiązują problem z chłodzeniem wnętrza lodówki są specjalne wkłady chłodzące. W porównaniu z poprzednimi pomysłami mają praktycznie same zalety. Pierwszą z nich jest to, że dobry wkład do lodówki turystycznej jest wielorazowy – może być zamrażany praktycznie bez ograniczeń. Najlepsze wkłady chłodzące służą doskonale przez co najmniej 5 lat. Bardzo dobrze utrzymują minusową temperaturę – bez przeciekania i topnienia. Ich kolejnym, dużym atutem jest to, że  są niezwykle trwałe i praktycznie niezniszczalne (przy normalnym użytkowaniu zgodnie z przeznaczeniem). Wkłady mają twardą i odporną na uderzenia, wstrząsy i uszkodzenia powłokę zewnętrzną, która ma stały kształt. To bardzo ważne, aby ich wielkość dopasować do wnętrza posiadanej lodówki turystycznej, ponieważ większości wkładów nie można formować.

Zalety wkładów do lodówki turystycznej

Oprócz tego, że jest trwały – najlepszy wkład do lodówki turystycznej będzie wykonany z nietoksycznych substancji, które w przeciwieństwie od suchego lodu – nie powodują odmrożenia i oparzeń skóry podczas bezpośredniego kontaktu. Są więc bezpieczne i niedrażniące. Aby zachować najwyższe bezpieczeństwo, należy używać wkładów ostrożnie i zawsze zgodnie z zaleceniami producenta.

Dobry wkład do lodówki turystycznej nie zawiera żadnych chemikaliów, szkodliwych płynów, ani gazów, które mogłyby zaszkodzić ludziom, innym żywym organizmom lub środowisku. Wkłady do lodówki wielokrotnego użytku nie wpływają również na środowisko i ekosystem.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy wkłady chłodzące do lodówki turystycznej są wykonane z materiału wolnego od szkodliwego BPA (bisfenolu A), który jest powiązany z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak bezpłodność, cukrzyca i problemy sercowo-naczyniowe.

Jakie wkłady do lodówki turystycznej kupić?

Jest kilka ważnych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie idealnych wkładów do lodówki turystycznej.

Rozmiar

Przed dokonaniem docelowego wyboru, należy najpierw zmierzyć szerokość, głębokość i wysokość wnętrza lodówki turystycznej. Następnie wziąć pod uwagę to, że wkłady kładzie się na samej górze lodówki, bezpośrednio na przechowywanych w niej rzeczach. Najważniejsze jest to, żeby szerokość i długość wkładów nie przekraczała wymiarów wewnętrznych lodówki kempingowej.

Polecamy:  Lodówka do białej kuchni

Waga

Ciężar wkładów jest niezwykle istotny – szczególnie jeśli lodówka ma być noszona podczas długiej wędrówki. Wkłady do lodówki turystycznej występują w wielu rozmiarach i równią się od siebie wagą – nie powinno sprawić problemu dopasowanie właściwego produktu do swoich potrzeb i możliwości fizycznych.

Obudowa

Na rynku dostępne są zarówno twarde, jak i miękkie wkłady chłodzące. Te pierwsze są z reguły trwalsze i służą dłużej. Jednak w przypadku przenoszenia bardzo delikatnych rzeczy, warto rozważyć zakup miękkich wkładów, które zmniejszą prawdopodobieństwo pęknięcia i przygniecenia znajdujących się w lodówce artykułów.

Obecnie, w ofercie wielu sklepów internetowych i stacjonarnych można znaleźć sporo propozycji dotyczących wkładów do lodówek turystycznych w różnych  cenach i rozmiarach. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są specjalne wkłady żelowe, które nieco dłużej zatrzymują niską temperaturę. Ich wnętrze wypełniają takie substancje jak np. żel krzemionkowy lub poliakrylan sodu. Jeśli mają stosowne atesty – chłodzące wkłady żelowe mogą mieć bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi.

Jak zamrozić i gdzie włożyć wkłady do lodówki turystycznej?

Aby wybrany wkład chłodzący spełniał swoją rolę – musi uprzednio być dobrze zamrożony w zamrażalniku. Najlepiej jest na dzień przed wyjazdem włożyć zakupione wkłady do zamrażalki i włożyć je do lodówki turystycznej bezpośrednio przed wyjściem z domu. W przypadku ponownego zamrażania np. w hostelu lub schronisku – warto mieć na uwadze, że powinny chłodzić się przynajmniej kilkanaście godzin. Dobrze przygotowany wkład może chłodzić wnętrze lodówki nawet przed pół doby!

Wiele osób popełnia zasadniczy błąd wkładając wkłady chłodzące na samo dno lub po bokach lodówki turystycznej. W takim wypadku przyda się małe przypomnienie z lekcji fizyki – zimne powietrze zawsze kieruje się w dół, natomiast ciepłe w górę. Układając zamrożone wkłady na górę lodówki kempingowej, sprawia się, że doskonale spełniają swoją rolę, ponieważ emitowane przez nie zimno, kieruje się w dół, czyli w stronę umieszczonych w niej produktów spożywczych. To ile wkładów do lodówki turystycznej włożyć, jest kwestią ilości znajdującego się w niej miejsca i celu podróży. Im więcej wkładów tym chłodniejsze będzie wnętrze lodówki i dłużej utrzymana niska temperatura.

Jakie wkłady do lodówki turystycznej będą najlepsze? Z pewnością te bezpieczne, dedykowane do kontaktu z żywnością. Ważne jest aby były trwałe i nie  zawierały szkodliwego dla zdrowia BPA. Najlepszym i długoterminowym rozwiązaniem jest zakup wkładów chłodzących w twardych opakowaniach, w podłużnej płaskiej formie prostokątnych cienkich butelek. Osoby, które cenią nowoczesne i wygodne rozwiązania mogą skłonić się ku wkładom żelowym, które przez zamrożeniem są lekkie i miękkie w dotyku.

6 komentarzy do “Wkłady do lodówki turystycznej”

  1. Posiadamy lodówkę turystyczną i do niej kupiliśmy nowe wkłady ostatnio. Kupiłem takie, które w środku mają jakiś środek, nie wiem, są wodne w każdym razie. To bardzo dobre wkłady do lodówki turystycznej bo dość długo trzymają.

    Odpowiedz
  2. Moje doświadczenia. Lodówka -torba, wyjazd na działkę w sb.rano. Lodówka pełna jedzenia, w tym surowe mięso na grill, surowe mięso dla psa . Nawet 6 dużych wkładów w sb.wieczorem było już rozmrożonych. Zamrażam 1 but. 2 L po coli + 1,5L po wodzie. W niedzielę wieczorem butelka po coli trzyma jeszcze lód. Najlepszy sposób jaki znam, pod warunkiem, że lodówki nie trzeba nosić dalej niż do samochodu.

    Odpowiedz
  3. Ja kiedy kupowałam lodówkę turystyczną dostałam komplet wkładów, które są dla mnie wystarczające pod względem ilości. Nie mam potrzeby dokupowania i w sumie nie kupowałabym takiej, która tych wkładów nie ma w komplecie. I wtedy wszystko starcza. Ale tych wkładów jest masa, sama nie wiem jakie wkłady do lodówki turystycznej są najlepsze, więc fajnie poczytać.

    Odpowiedz
  4. Najlepsze wkłady do lodówki turystycznej kupiłem dwa sezony temu na Allegro w dużej promocji. Tutaj nie ma dużej filozofii. Wkłady jak każde inne. Dobrze trzymają chłód, są małych rozmiarów, szybko się je mrozi a trzymają zimno w lodówce bezbłędnie.

    Odpowiedz
    • My mamy pojemną lodówkę turystyczną z której dość często korzystamy i wkłady do lodówki turystycznej kupujemy rzadko, bo jednak one w zupełności na długo wystarczają. Moim zdaniem warto skupić się na dużych wkładach, bo małe szybko się rozmrażają.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz